مانیتورینگ شبکه

مفهوم و مزایای مانیتورینگ

در شرکت‌‌ها و سازمان های امروزی، مانیتورینگ شبکه اهمیت ویژه‌ای دارد. انجام برخی از روش‌های مانیتورینگ شبکه بازده کلی زیرساخت شبکه را بهبود می‌بخشد که به نوبه خود می‌تواند عملکرد شرکت را افزایش دهد. برای مثال، روش‌های اولیه ردیابی و اصلاح افت کیفی یا خطای سرویس‌های شبکه ممکن است از مسائل جدی جلوگیری ‌کند و منجر به کاهش بهره‌وری مراکز داده ‌‌شود. مانیتورینگ شبکه امنیت داخل سازمان را تقویت می‌کند. ردیابی دستگاههای کلیدی شبکه‌ی مراکز داده در طول زمان می‌تواند عدم توقف ناگهانی سرویس‌های مستقل از شبکه را تضمین کند، یعنی اگر مشکلی به وجود آید، این مشکل می‌تواند نسبت به شبکه‌ای که فاقد سیستم مانیتورینگ است، سریعتر برطرف شود.

سرانجام اینکه، مانیتورینگ منسجم و مداوم شبکه، امکان برنامه‌ریزی بهتر ارتقاها و پیکربندی‌های بعدی را فراهم می‌سازد. برای مثال، نواحی کلیدی که باید بهبود یابند، می‌توانند تعیین شده و بخشی از مشکل آنها حل شود، یا کاملاً حذف شوند. بنابراین مانیتورینگ شبکه یک وظیفه بسیار مهم و حیاتی است که باید توسط مدیران و سرپرستان شبکه‌های امروزی و سایر متخصصان بخش پشتیبانی شبکه انجام شود.photo_2015-12-09_18-24-22

مانیتورینگ مک بین یک تصویر واضح از موارد حساس شبکه، امکان ارزیابی و مانیتورینگ بهتر را فراهم می‌سازد و همچنین ارتقاء و نگهداری شبکه را برای مدیر شبکه آسان می‌کند. سیستم مانیتورینگ مک بین تمامی این موارد را با اسکن خودکار شبکه‌های محلی و نمایش گرافیکی تمام نودهای ردیابی شده درون آنها امکان‌پذیر می‌سازد. سپس در تمام ایام هفته به صورت شبانه روزی رفتار دستگاهها را مانیتور می‌کند. و امکان ارسال آلارم بلادرنگ را بصورت ایمیل یا بصورت وب یا کارتابل کارشناسان شبکه یا سیستم پیام رسان مک بین و یا sms انجام میدهد. فعالیت مانیتورینگ مک بین را میتوان چشم همیشه بیدار مدیر شبکه نامید

معرفی مانیتورینگ مک بین

نرم افزار مانیتورینگ مک بین یک سیستم پيشرفته براي مانيتورينگ شبکه های بزرگ و کوچک ، دیتاسنتر، تجهیزات کارخانه ها و گلخانه ها و ... می باشد. مک بین بصورت لحظه به لحظه کلیه تجهیزات ، برنامه ها ، سرویس ها ، امکانات سخت افزاری و نرم افزاری موجود بر روی شبکه را مانیتور می کند و در صورت بروز هرگونه اختلال ، اشکال،کاهش کیفیت و ... با ارسال انواع اخطار، مسئولان شبکه را از موضوع با خبر می سازدو با نشان دادن گزارشات و گراف های بسیار دقیق و گرافیکی مسئولان امر را در جریان اتفاقات و تغییرات حاصله یاری می نماید.

ویژگی های مانیتورینگ مک بین

 1. مانیتورینگ شبکه

  نظارت و کنترل سخت افزاری و نرم افزاری شبکه یکی از مهمترین مسائلی است که بیشترین زمان متخصصین فناوری اطلاعات و ارتباطات را در سازمان ها به خود جلب می کند از همین رو انجام خودکار ، بر خط و پویای این مهم صرفه جویی بسزایی در زمان متخصصین خواهد داشت .از این رو تجهیزات شبکه مهم ترین اجزا در کیفیت و امنیت دسترسی به اطلاعات در شبکه به حساب می ایند و مانیتورینگ و اطلاع از وضعیت این تجهیزات از اهمیت بسزایی برخوردار است.لذا استفاده از سیستم مانیتورینگ مک بین به شما کمک می کند تا به صورت بلادرنگ ازاحتمالو یا ایجاد اختلال در شبکه با خبر شوید.

  photo_2015-12-09_20-12-37 photo_2015-12-09_20-18-14 

  با توجه به وجود تجهیزات شرکت های سازنده مختلف در یک شبکه، سازگاری سیستم مانیتورینگ با این تجهیزات اهمیت زیادی داشته و مانیتورینگ مک بین با داشتن الگوهای مانیتورینگ بسیار، بیشتر شرکت های سازنده از جمله Cisco ، HP ، ۳Com ، Fortinet ، Alcatel ، Juniper و …. را پشتیبانی میکند و این قابلیت را دارد که بتوانید الگوهای دیگر را نیز اضافه کنید. همچنین شما میتوانید برای الگوهای دلخواه بطور مثال Cisco ، داشبورد های دلخواه تعریف کنید تا تمام تجهیزات مربوط به این الگو را در یک صفحه مشاهده نمایید

  photo_2015-12-09_18-44-46 photo_2015-12-09_18-44-49 photo_2015-12-09_18-44-52

  مک بین با سرویس مانیتورینگ دسترسی پذیری دستگاه ها بطور مداوم شبکه شما را مانیتور میکند و uptime بودن و میزان دسترسی پذیری شبکه را به شما گزارش می کند. مک بین هر دو دقیقه یکبار یک ping به دستگاه های مورد نظر ارسال میکند ،اگر پس از دو ping متوالی جوابی از طرف دستگاه نیامد، مک بین آن دستگاه را غیر قابل دسترس عنوان مینماید.البته با توجه به نیاز خود و شبکه، شما میتوانید زمان و تعداد پینگ را تغییر دهید. مک بین اطلاع از وضعیت تجهیزات را با استفاده از ICMP Ping انجام می دهد.برای محیط های غیر ICMPT ، شما میتوانید از Telnet برای روتر های لبه شبکه و دستگاه های ناحیه DMZ استفاده نمایید.این روش برای دستگاه هایی که ping آنها توسط فایروال بسته است هم استفاده می شود photo_2015-12-09_20-01-55
  یکی از شاخص های مهم برای تصمیم گیری در مورد ارتقاء ظرفیت پهنای باند اینترفیس های مهم، تشخیص و اطلاع از میزان ترافیک عبوری از اینترفیس های خاص میباشد.با داشتن میزان عبور ترافیک یک اینترفیس، شما میتوانید بفهمید که چه مقدار از میزان توان اینترفیس های شما اشغال شده و چه مقدار برای افزایش توان آنها نیاز دارید.مانیتورینگ شبکه مک بین با نشان دادن گراف های مختلف و به صورت لحظه ای ، شما را در جریان میزان ترافیک عبوری از اینترفیس ها قرار می دهد.همچنین مک بین این امکان را به شما میدهد که اینترفیس های موجود را بر اساس میزان ترافیک عبوری دسته بندی نمایید و همچنین میتوانید با تعریف محدوده میزان استفاده از پهنای باند، در صورت تجاوز ترافیک از حد مجاز ، مک بین برای شما بصورت بلادرنگ اخطار ارسال نماید تا شما را در جریان امور قرار دهد.

  photo_2015-12-09_20-06-28

  با توجه به اینکه چک دوره ای سلامت و کارایی شبکه ضروری ا ست، اما در طول وقفه ها و اختلالات فنی، آنالیز داده های لحظه ای بسیار ضرورت پیدا می کند.بطور مثال اگر از یک پورت سوئیچ گزارش پهنای باند بالا را داشته باشیم، مهندس شبکه به اطلاعات و آمارلحظه ای و نهایی آن پورت خاص نیاز خواهد داشت تا بداند که هنوز مشکل وجود دارد یا نه.

  بسیاری از میران شبکه ، برای مشاهده کارایی و عملکرد سرور ها و دستگاه های خود از اجرای دستورات خط فرمان و یا ریموت دسکتاب استفاده می کنند این در حالی است که مک بین با مانیتورینگ real-time خود قادر است مشکلات شبکه را بدون نیاز به دسترسی از راه دور (remote) با گزارش های فوری و real-time به اطلاع شما برساند. در طول کاهش کارایی دستگاه در شبکه، گراف های بلادرنگ بصورت ثانیه به ثانیه در مانیتورینگ مک بین جهت کارایی و سلامت دستگاه، نشان داده می شود.فقط کافیست به گراف های بلادرنگ مانیتورینگ مک بین مراجعه کنید.

   مدیران شبکه با گراف های بلادرنگ مانیتورینگ مک بین :

  • آمار بلادرنگ میزان مصرف CPU و Memory را دریافت می کنند.
  • تمامی کارایی های یک دستگاه را بصورت ثانیه به ثانیه می بینند.
  • از میزان مصرف بلادرنگ ترافیک/پهنای باند یک اینترفیس/پورت با خبر می شوند.

  مانیتورینگ مک بین با داشتن قابلیت داشبورد حرفه ای، گراف های بلا درنگ را به کاربران نمایش می دهد.

  نکته: کاربر مانیتورینگ باید دسترسی مجاز برای مشاهده این گراف ها را داشته باشد.

   

   

  مانیتورینگ یکپارچه شبکه و دستگاه هایی که در قسمت های مختلف یک ساختمان و یا در نقاط مختلف جغرافیایی هستند از اهمیت به سزایی برخوردار است.چرا که کاربر با یک دید وسیع به گستره شبکه خود احاطه دارد.از این رو مانیتورینگ مک بین با قابلیت اضافه کردن نقشه های جغرافیایی و یا نقشه های دلخواه شبکه ، این امکان را به مدیر مانیتورینگ شبکه می دهد که با درج نقشه های دلخواه و جا نمایی تجهیزات و نقاط مختلف بر روی نقشه ها ، بصورت گسترده ،شبکه خود را مانیتور نماید.بعنوان مثال بانک ها برای مانیتور کردن دستگاه های ATM خود که در سطح شهر وجود دارند میتوانند با درج نقشه به سیستم و جانمایی دقیق محل دستگاه های ATM ، میزان کارایی و دسترسی پذیری این دستگاه ها را مشاهده کنند و در صورت ایجاد کوچکترین اختلال بصورت بلادرنگ از این اختلالات با خبر شوند.

  برخی از نکات و ویژگی های جا نمایی نقشه مانیتورینگ مک بین به شرح زیر است:

  سازماندهی شبکهphoto_2015-12-09_21-16-52 های وسیع از لحاظ جغرافیایی
  نمایش مکان دستگاه مشکل دار بر روی نقشه علاوه بر نمایش اختلالات آن دستگاه
  ایجاد و به اشتراک گذاری موقعیت جغرافیایی دیاگرام های شبکه خاص
  قابلیت حرکت، بزرگ نمایی و کوچک نمایی نقشه ها
  امکان مشاهده وضعیت دستگاه ها با رنگ های خاص(برای مثال : سبز ، نارنجی و قرمز)
  امکان مشاهده تغییر وضعیت مانیتورها بصورت زنده بر روی نقشه
  • بر روی اینترفیس های سوئیچ ها دید بهتری پیدا خواهید کرد.

  بدست اوردن یک دید کامل از  دستگاه های متصل به اینترفیس سوئیچ ها بصورت بلادرنگ:

  • جزئیات آدرس IP/MAC دستگاه های متصل به سوئیچ
  • اطلاعات valn و وضعیت پورت ها و دسترسی پذیری اینترفیس های سوئیچ

  تارخچه اطلاعات نقشه پورت ها

  تارخچه اطلاعات نقشه پورت ها همانند تارخچه ردیابی ادرس IP  کار می کند.این ابزار ها به مدیران شبکه کمک میکنند تا بدانند که چه دستگاه هایی در چه دوره زمانی به سوئیچ متصل بوده اند.

  پویشگر برتر

  پویشگر برتر که به شما این امکان را میدهد تا دستگاه ها را از طریق آدرس IP ، MAC ، نام دامین و یا موقعیت دستگاه پیدا کنید.

  شنلسایی و کنترل آسان

  سوئیچ های گروه برای شنلسایی آسان و کنترل پویش پورت سوئیچ ها ،اجازه ایجاد گروه های مختلف از سوئیچ ها بر اساس موقیت  یا ساختمانی که در ان قراردارند را میدهد.سوئیچ ها میتوانند بصورت یکپارچه درون گروه و در هر زمان نقل مکان کنند

  دریافت اعلان

  دریاف اعلان از تغییر وضعیت پورت سوئیچ (Transient/ Available/ Used) یا تغییر دستگاهی که به پورت سوئیچ وصل بود.

   

   

  با توجه به اینکه ممکن است کارشناسان و کاربران مختلف با سطح دسترسی متفاوت در حال مانیتور کردن شبکه باشند، مانیتورینگ مک بین این امکان را به شما میدهد که بسته به سطح دسترسی و یا موضوع مانیتور کردن تجهیزات، داشبورد های مختلف تعریف نمایید.بعنوان مثال شما برای مانیتور کردن شبکه خود، کل آن را بین سه کارشناس تقسیم نموده اید تا هر کدام قسمتی از شبکه را مانیتور نمایند.مثلا یکی از کارشناسان سرور ها ، دیگری سوئیچ ها و بعدی بستر مجازی سازی را مانیتور نماید.مدیر شبکه میتواند بسته به موضوع و سطح دسترسی کارشناسان، داشبورد های دلخواه را برای آنها تعریف نماید. همچنین حتی یک کارشناس میتواند چندین داشبورد مختلف داشته باشد.

  از دیگر امکانات مانیتورینگ مک بین در قسمت داشبود ، این است که در صورت بزرگ یا کوچک بودن صفحه مانیتور خود، داشبورد ها را کم یا زیاد نمایید و یااینکه پس از نعریف چند داشبود، این داشبورد ها بصورت گردشی به نمایش درآیند.حتی امکان تغییر رنگ داشبورد نیز وجود دارد تا شما بتوانید رنگ المان های مختلف را بر اساس سلیقه یا هدفی که دارید تغییر دهید.حتی داشبورد مانیتورینگ مک بین این امکان را به شما می دهد که جهت گزارش گیری و مشاهده گزارش ها در گراف، از گراف های متفاوت و دلخواه استفاده نمایید و برای خود گراف های اختصاصی ایجاد نمایید.

  نکته: داده های گراف ها و موارد موجود در داشبورد بصورت اتوماتیک بسته به وضعیت شبکه ، بروزرسانی میشوند و حتی این امکان را دارید که زمان بروزرسانی مقادیر گراف ها را کم یا زیاد نمایید.

  photo_2015-12-10_16-29-49

  مانیتورینگ مک بین جهت نمایش سلامت و کارایی دستگاه ها ، پارامترهای مختلفی را بررسی میکند که برخی از آنها به قرار ذیل است:

  مصرف CPUphoto_2015-12-10_17-34-08

  مصرف RAM

  خطا ها و Discard ها

  ولتاژ و دما

  خطای CRC

  برخورد و تصادم

  آمار های بافر ( ضربه خوردن، از دست دادن ، خرابی) همچنین با استفاده از نشانگرهای snmp مرسوم مک بین شما می توانید سایر متریک های بحرانی کارایی ارائه شده توسط فروشندگان دستگاه های خود را نیز مانیتور نمایید.

  مک بین به شما کمک میکند تا بصورت سریع رفتار یا کارایی غیر معمول در دستگاه های خود را شناسایی نموده و لاگ آنها را مشاهده نمایید.

  شما هم اکنون میتوانید دستگاه های دردسر ساز خود را که نیاز به بروزرسانی ، ارتقاء  یا جایگزینی دارند را لیست نمایید و نسبت به رفع اشکالات اقدام نمایید.

   

 2. مانیتورینگ سرور

  مانیتورینگ مک بین با قابلیت پشتیبانی از سرور های windows ، Linux، Vmware و Unix با استفاده از پروتکل های SNMP ، WMI ، TELNET و SSH اطلاعات کامل و گزارشات مفصلی از نحوه عملکرد سرورها را ارائه می دهد.این مهم با توجه به راه اندازی اتاق سرور و مرکز داده ها با یرویس ها و سرور های windows ، Linux، Vmware و Unix پر رنگ تر می گردد.

  یکپارچگی گزارشات از سرور ها و کارایی آنها جهت صحت عملکرد سیستم از نیازهای مهم کارشناسان شبکه در مرکز داده است.مانیتورینگ مک بین با ارائه یکی از مهمترین ماژول های مانیتورینگ خود سعی در پوشش نیاز کارشناسان شبکه میباشد.

   

  متریک کارایی سرور در سیستم مانیتورینگ مک بین، شامل CPU ، Disk ، Memory ، Temperature و Fan Status می باشد .این قابلیت با توجه به پشتیبانی کامل مک بین از سرورهای HP ، Dell و Cisco می باشد.مک بین همچنین سرورهای داخل بستر مجازی سازی را در این بخش مانیتور می کند.

  مک بین با ارسال هشدار ، کارشناسان مربوطه را از رخداد مطلع میسازد.

  مک بین با توجه به پشتیبانی از WMI و SNMP امکان  پویش و نمایش پروسه و پردازش ها بر روی سرور ها را داراست.کارشناسان شبکه با استفاده از این قابلیت می توانند پردازش مورد نظر خود را کنترل کنند.

  اطلاعات پروسه ها شامل نام پروسه ، میزان پردازش و IP میباشد که می توان در مک بین هشدار خاصی را تنظیم و در صورت بروز، بصورت ارسال آلارم از موضوع مطلع گشت.

  مک بین با قابلیت بررسی و نمایش لاگ سرورهای ویندوز از جمله ورود پسوورد اشتباه و اکانت های قفل شده و همینطور لاگ های ثبت شده امنیتی دیگر در سرویس Event Log سرور ویندوز به کارشناسان کمک میکند.

  مشاهده لاگ های دیگر سرورهای ویندوز، قابل افزودن میباشد.بطور مثال دریافت لاگ از سرور در بخش Application و System  را نیز به این بخش افزود.

  در مک بین با افزودن لاگ های Application در سرورهای ویندوز میتوان بدون نیاز به حذف مدت زمان زیاد، رخداد های اتفاق افتاده برنامه های کاربردی از جمله Active Directory ، Exchange ، MS SQL Server و …. را مانیتورینگ کرد.

   

  • پشتیبانی از سرورهای windows ، Linux، Vmware و Unix
  • مانیتورینگ دسترسی پذیری سرورها
  • مانیتورینگ سرویس ها در سرورهای مراکز داده ها
  • مانیتورینگ پروسه ها در سرورهای مراکز داده ها
  • مانیتورینگ لاگ سرور ویندوز و لاگ Application
  • Discover TCP port scan IP
  • طراحی گراف خاص در هر سرور
  • انتخاب چند سرور خاص ، پروسس یا سرویس خاص برای مانیتورینگ

   

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

 3. مانیتورینگ مجازی سازی

  مانیتورینگ مک بین با پویش زیر ساخت مجازی سازی، بدون نیاز به نرم افزار کمکی و با استفاده از vmware API گزارشی از کارایی ، خطا و سلامت زیر ساخت های مجازی سازی را ارائه می دهد.

  مانیتورینگ مک بین با ارائه یک پکیج جداگانه به مانیتورینگ بستر مجازی سازی ، بصورت کامل آماده ارائه پکیج برای سرورهای Citrix و Hyper-v در برنامه های آینده میباشد

   

  یکی از قابلیت های مک بین ارتباط امن با سرور های ESXi و vCenter Server می باشد و ترافیک مابین را با پروتکل https رمزنگاری می کند.

  مانیتورینگ مک بین قابلیت شناسایی ، نشاندن و نمایش کارایی تمامی ماشین های مجازی در بستر مجازی سازی را دارا می باشد.

   

  با توجه به اینکه مدیریت میزان استفاده از منابع توسط ماشین های مجازی از اهمیت زیادی برخوردار است، مانیتورینگ مک بین امکان نمایش پر مصرف ترین منابع ،مصرف کارایی منابع ، نمایش پر مصرفترین شبکه (network) ، پر مصرف ترین memory و پر مصرف ترین دیسک ها را به شما می دهد.

  علاوه بر اینکه مدیریت استفاده از منابع توسط میزبان ها (Hosts) باید بررسی گردد، در بسیاری از مواقع مواردی چون تنطیمات نا مناسب و یا مشکلات خود ماشین های مجازی  منجر به کاهش کارایی می گردد.در جهت بهبود استفاده منابع توسط ماشین های مجازی و عدم تخصیص منابع توسط یک ماشین مجازی  و بهبود کارایی، مانیتورینگ مک بین با قابلیت مانیتورینگ ماشین های مجازی در بستر مجازی سازی گرافی از استفاده و گزارشات را ارائه می دهد.

   

  مک بین در جهت مدیریت صحیح هاست ها در مجازی سازی و تقسیم بندی درست منابع بین ماشین های مجازی و یا عدم بروز اشکال و یا تنظیم سهوی سیستم، گزارش کامی از عملکرد و گراف منابع میزبان های بستر مجازی سازی مرکز داده را نمایش می دهد.

  • امکان نمایش پر مصرف ترین CPU توسط میزبان ها (Hosts)
  • امکان نمایش پر مصرف ترین Memory توسط میزبان ها
  • امکان نمایش بیشترین رخداد عدم صحت کارکرد توسط میزبان ها
  • امکان نمایش پر مصرف ترین Memory Swap توسط میزبان ها

  photo_2015-12-10_19-08-23

   

  همانند استفاده این قابلیت در دیگر ماژول های مک بین در این ماژول نیز با استفاده از پروتکل ICMP در جهت دسترسی پذیر بودن سیستم و به کمک پروتکل های دیگر همچون Telnet حداکثر صحت دسترس پذیر بودن سیستم به شما گزارش داده می شود.

  مانیتورینگ مک بین قابلیت شناسایی TCP-3way handshake میتواند دسترس پذیر بودن سرویس خاص را نیز در جهت مانیتورینگ در بر گیرد

  photo_2015-12-10_19-35-46

   

  مک بین بیش از ۳۰ آلارم برای دسترسی پذیری و کارایی پذیری از پیش تعریف شده برای سیستم مجازی سازی را داراست که بعد از رسیدن به آستانه خطا(Threshold) آن را با SMS ، Email و سیستم پیام رسان اعلام می کند  تا هر چه سریعتر عکس العمل رفع اشکال اتفاق بیفتد.

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

 4. مانیتورینگ سرویس ها

  مک بین با پویش پورت های پروتکل TCP بر روی سرور ، تمام سرویس های اجرا شده در سرور را استخراج می کند.تمام کارشناسان با مشاهده سرویس های اجرا شده در سرور می توانند یک سرویس را Stop و یا سرویس جدیدی را Start نمایند.

  قابلیت دیگر در این سیستم اضافه کردن سرویس سازمانی خاص و پویش آن بر روی سرورهای مراکز داده می باشد.

  ویژگی های مانیتورینگ سرویس ها:

  • مانیتورینگ سرویس DNS
  • مانیتورینگ سرویس Domain
  • مانیتورینگ سرویس SQL
  • مانیتورینگ Active Directory
  • مانیتورینگ وب سایت ها
  • مانیتورینگ سرویس ایمیل

   

   

 5. مانیتورینگ Syslog

  تمام رخداد های شبکه به دو صورت Active  و Passive انجام می گیرد.تمام ماژول های سیستم مک بین در راستای مانیتورینگ Active شبکه و صحت عملکرد آن است که سبب جلوگیری از بروز اشکالات و رفع سریع آن و جلوگیری از Down Time تجهیزات شبکه و سرورها می گردد.

  مامیتورینگ مک بین با پشتیبانی از لاگ های استاندارد Syslog ، یک سیستم پیشرفته نظارت لاگ شبکه و تجهیزات در مراکز داده می باشد.مانیتورینگ مک بین با دارا بودن Syslog Collector از سرورهای Unix و Linux و همچنین تجهیزات روتر و سوئیچ و … پشتیبانی می کند.

  برخی ویژگی های این ماژول به قرار زیر است:

  • پیام های لاگ دریافتی از طریق UDP
  • تفکیک اتوماتیک لاگ های دریافتی و نمایش به صورت Message ، Severity ، Facility و Sender
  • قابلیت فیلتر گذاری بر روی Severity ، Facility
  • قابلیت تعریف گروه مختلف و دسته بندی لاگ هر گروه
  • تفکیک لاگ های نام کاربری و کلمه عبور (Activity,Audit,Event,…)
  • مشاهده لاگ های تجهیزات شبکه (Net connectivity,Device Error,Sys Eent)
  • مشاهده لاگ های سرویس ها و سرورها (Service Availability,Errors,Performance Degradation ,Database warning , …)
  • مانیتورینگ لاگ برای انواع سرورهای ویندوز(ٌWindows Server 2003,2008,2008R2,2012R2 , …. )
  • مانیتورینگ لاگ برای انواع سرورهای لینوکس (Redhat,Centos,Debian,Open suse,…)
  • امکان مشاهده Syslog و EventLog متمرکز در مانیتورینگ
  • مشاهده زنده وضعیت سرورها و تجهیزات شبکه
  • امکان جستجوی لاگ بر اساس متن در Event Log
  • امکان جستجوی لاگ بر اساس دسته بندی در Sys Log
  • امکان ارسال اخطار و آلارم به صورت Email,SMS,Web base و پیام رسان
  • قابلیت داشتن این ماژول بصورت مجزا یا بصورت یکپارچه با سیستم مک بین

  photo_2015-12-10_20-10-41

   

 6. مانیتورینگ شرایط محیطی
  کلیه سنسور های پیشنهاد شده توسط شرکت آِ تک مجهز به Data Collector دارای پروتکل SNMP می باشد.از این رو اتصال سامانه مک سنس (ماژول جداگانه مانیتورینگ شرایط محیطی) به مک بین علاوه بر تسلط به شبکه شما را در جریان اوضاع محیط اتاق سرور و یا مرکز داده قرار می دهد. از ویژگی های مانیتورینگ شرایط محیطی مک بین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:  قابلیت پشتیبانی از پروتکل SNMP v1-v2  قابلیت ارسال اخطار و هشدار بلادرنگ بصورت SMS ، Email و سیستم پیام رسان  تعریف و معرفی دما و حداقل و حداکثر تغییرات دما و رطوبت  یکپارچگی مشاهده وضعیت با مک بین  امکان مشاهده وضعیت بصورت Web و تعریف روال های دسترسی از راه دور  تعریف نحوه نمایش گراف ها در داشبورد و تعریف اطلاع رسانی آلارم

 7. مانیتورینگ وب سایت

  آیا وب سایت خود را بصورت ۲۴/۷ مشاهده می کنید؟

  برخی از ویژگی های مانیتورینگ وب سایت ها

  • مانیتورینگ دسترسی پذیری درخواست های پروتکل https\httpss
  • مانیتورینگ یک لینک خاص و یا ترتیبی از وب سایت ها
  • ارسال آلارم و پیغام هشدار بابت رخداد اتفاق افتاده
  • قابلیت ارسال آلارم از طریق SMS و Email و یا از طریق وب نرم افزار در پنل کاربری کارشناسان و استفاده از پیام رسان مک بین
  • نظارت بر برنامه های کاربردی تحت وب داخل سازمان و همچنین قابلیت Authentication
  • تخصیص مدت زمان پاسخ مورد نظر جهت چک کردن وب سایت ها و اعلام اخطار
  • گراف های منظم برای وضعیت دسترسی پذیری سایت ها و برنامه های تحت وب

   

 8. مانیتورینگ پهنای باند

  مک بین با نظارت بر پهنای باند تجهیزات بستر شبکه و سرورهای مرکز داده به مانیتورینگ شبکه کمک می کند کارشناسان شبکه لزوم شناسایی ساعات اوج مصرف و مقدار پهنای باند مصرفی و مقدار پهنای باند ممکن را واقند.مک بین با دارا بودن چنین قابلیتی در سیستم مانیتورینگ خودکارایی و کیفیت بستر شبکه را با گزارش ها و رسم دیاگرام های مختلف در اختیار کارشناسان ارشد شبکه قرار می دهد.

  برخی ویژگی های مانیتورینگ پهنای باند:

  • رسم گراف ترافیک از طریق جمع آوری اطلاعات Packet Sniffer
  • راه حل قوی نظارتی و مدیریتی
  • مدیریت آسان شبکه های کوچک تا بزرگ
  • Interface by bandwidth
  • شناسایی تمامی کاربران یا نرم افزار هایی که استفاده بالاتری از پهنای باند دارند.
  • جلوگیری از لزوم خرید پهنای باند بدون دلیل فنی در جهت بهبود ناآکاهانه سرعت
  • دیاگرام های تفکیک شده پروتکل های پر استفاده در شبکه
  • سیستم آلارم بلادرنگ به صورت SMS و Email و وب سایت در پنل کاربری و یا استفاده از پیام رسان مک بین

  photo_2015-12-09_20-06-28

   

 9. گراف های پویا

  گراف های مانیتورینگ مک بین با توجه به انعطاف و ویژگی هایی که دارند این امکان را به مدیران و کارشناسان شبکه می دهند تا داده ها و نتایج وضعیت شبکه را به هر صورت که می خواهند نمایش دهند و بر روی آنها آنالیز و بررسی نمایند.پراف های مک بین بصورت بلادرنگ داده ها و نتایج حاصل از پویش شبکه را بصورت دقیق و شکیل در اختیار شما قرار می دهند.حتی این امکان را به شما می دهند تا در صورت بروز اختلال یا کاهش کارایی نتایج را بصورت بلادرنگ و لحطه به لحظه به شما نمایش می دهند.

  چیزی که مدیران شبکه به آن علاقه دارند ، مشاهده و تحلیل و بررسی وضعیت شبکه بصورت گرافیکی و دلخواه است و گراف های زیبا و پویای مک بین این امکان را به شما می دهد تا تمام وضعیت شبکه خود را در قالب گراف های دلخواه و زیبا مشاهده نمایید.

  photo_2015-12-10_16-29-49

 10. داشبورد اختصاصی

  با توجه به اینکه ممکن است کارشناسان و کاربران مختلف با سطح دسترسی متفاوت در حال مانیتور کردن شبکه باشند، مانیتورینگ مک بین این امکان را به شما میدهد که بسته به سطح دسترسی و یا موضوع مانیتور کردن تجهیزات، داشبورد های مختلف تعریف نمایید.بعنوان مثال شما برای مانیتور کردن شبکه خود، کل آن را بین سه کارشناس تقسیم نموده اید تا هر کدام قسمتی از شبکه را مانیتور نمایند.مثلا یکی از کارشناسان سرور ها ، دیگری سوئیچ ها و بعدی بستر مجازی سازی را مانیتور نماید.مدیر شبکه میتواند بسته به موضوع و سطح دسترسی کارشناسان، داشبورد های دلخواه را برای آنها تعریف نماید. همچنین حتی یک کارشناس میتواند چندین داشبورد مختلف داشته باشد.

  از دیگر امکانات مانیتورینگ مک بین در قسمت داشبود ، این است که در صورت بزرگ یا کوچک بودن صفحه مانیتور خود، داشبورد ها را کم یا زیاد نمایید و یااینکه پس از نعریف چند داشبود، این داشبورد ها بصورت گردشی به نمایش درآیند.حتی امکان تغییر رنگ داشبورد نیز وجود دارد تا شما بتوانید رنگ المان های مختلف را بر اساس سلیقه یا هدفی که دارید تغییر دهید.حتی داشبورد مانیتورینگ مک بین این امکان را به شما می دهد که جهت گزارش گیری و مشاهده گزارش ها در گراف، از گراف های متفاوت و دلخواه استفاده نمایید و برای خود گراف های اختصاصی ایجاد نمایید.

  نکته: داده های گراف ها و موارد موجود در داشبورد بصورت اتوماتیک بسته به وضعیت شبکه ، بروزرسانی میشوند و حتی این امکان را دارید که زمان بروزرسانی مقادیر گراف ها را کم یا زیاد نمایید.

  داشبرد اختصاصی